Goat Baby Formula: Complete Guide to Goat Milk-Based Infant Formula

Quick Answer: What Is the Best Goat Milk Baby Formula?

The best goat milk baby formula depends on your priorities. Kendamil Goat ($60.60) is our top pick for whole A2 goat milk with no palm oil. Holle Goat ($28.30) is best for organic/biodynamic quality on a budget. HiPP Dutch Goat ($36.85) offers the best balance of organic certification and prebiotics. All six brands below meet strict EU safety standards and provide complete infant nutrition.

What Is Goat Milk Baby Formula?

Goat milk baby formula is an infant formula made from goat milk instead of cow milk. Like all baby formulas sold in Europe, goat formulas are heavily regulated by the European Food Safety Authority (EFSA) and must meet identical nutritional standards regardless of the milk source.

Raw goat milk is not safe for babies. Manufacturers modify it extensively to make it suitable for infants: they reduce protein levels, add iron and essential vitamins, adjust the fat composition with vegetable oils, and balance minerals to match what a growing baby needs. The result is a complete infant nutrition source that happens to use goat milk as its base.

Goat milk naturally contains A2 beta-casein protein (the same type found in human breast milk), while most cow milk contains a mix of A1 and A2 proteins. This protein difference is the primary reason many parents explore goat formula when their baby seems uncomfortable on standard cow milk options.

Goat Milk vs Cow Milk Formula: Key Differences

The differences between goat and cow milk formula go beyond just the animal source. Here are the seven key distinctions that matter for your baby:

Protein type. Goat milk is naturally A2-dominant, producing softer, smaller curds during digestion. Cow milk contains both A1 and A2 casein, forming firmer curds. Some research suggests the A2 structure is easier on sensitive stomachs.

Fat globule size. Goat milk fat globules are naturally smaller than cow milk fat globules. Smaller fat particles have more surface area for digestive enzymes to work on, which may improve fat absorption in some infants.

Oligosaccharides. Goat milk contains higher levels of natural oligosaccharides (prebiotics) than cow milk - closer to the levels found in human breast milk. These feed beneficial gut bacteria and support immune development.

Lactose content. Both goat and cow milk formulas contain lactose as the primary carbohydrate. Goat formula is not lactose-free and is not suitable for babies with true lactose intolerance (which is extremely rare in infants).

Allergy cross-reactivity. This is critical: goat and cow milk proteins share significant structural similarity. Babies with a diagnosed cow milk protein allergy (CMPA) should not use goat formula. They need extensively hydrolyzed or amino acid formulas instead.

Cost. Goat formula typically costs 30-60% more than comparable cow milk formula. Goat milk is scarcer, goat herds are smaller, and processing volumes are lower - all of which increase production costs.

Availability. Cow milk formulas dominate the market. Goat formulas have fewer brand options, though the European goat formula market has grown significantly since 2020.

Benefits of Goat Milk Formula for Babies

Who Should Consider Goat Formula

Babies with digestive sensitivities. If your baby experiences gas, fussiness, or frequent spit-up on cow milk formula (without a diagnosed allergy), goat formula may help. The softer curds and A2 protein can reduce digestive discomfort in some infants. Many parents report improvement within 1-2 weeks of switching.

Families preferring A2 protein. If you have chosen goat milk for your family's diet and want the same for your baby, goat formula provides that option while meeting all EU nutritional requirements for infant feeding.

Parents seeking palm-oil-free options. Some goat formulas (notably Kendamil Goat) are made without palm oil, which some parents prefer for environmental or digestive reasons. Palm oil can cause harder stools in some babies.

Who Should NOT Use Goat Formula

Babies with CMPA. A diagnosed cow milk protein allergy means goat formula is off the table. The protein cross-reactivity between goat and cow milk is too high. Your pediatrician will recommend a hydrolyzed formula instead.

Babies with galactosemia. This rare genetic condition means the baby cannot process galactose, a component of lactose present in both goat and cow milk.

Goat Baby Formula Guide

6 Best Goat Milk Baby Formulas Compared (September 2026)

We sell all six major European goat milk baby formula brands. Here is how they compare on the factors that matter most to parents:

Brand Origin Price (Stage 1) Size Per oz Organic Palm Oil Free DHA Source Prebiotics Stages Best For
Kendamil Goat UK 🇬🇧 $60.60 800g $2.15/oz No Yes ✓ Plant (algae) GOS 1, 2, 3 Whole milk, no palm oil
Holle Goat Switzerland 🇨🇭 $28.30 400g $2.01/oz Demeter ✓ Yes ✓ Fish oil No Pre, 1, 2, 3, 4 Organic on a budget
HiPP Dutch Goat Netherlands 🇳🇱 $36.85 800g $1.31/oz EU Organic ✓ Contains palm oil Fish oil GOS/FOS 1, 2, 3 Organic + prebiotics
Nannycare New Zealand 🇳🇿 $59.65 900g $1.88/oz No Contains palm oil Fish oil GOS/FOS 1, 2, 3 NZ goat milk quality
Kabrita Netherlands 🇳🇱 $53.00 800g $1.88/oz No Contains palm oil Plant (algae) GOS/FOS 1, 2, 3 Gentle + prebiotics
Holle Goat Dutch Netherlands 🇳🇱 $28.87 400g $2.05/oz EU Organic ✓ Yes ✓ Fish oil No 1, 2, 3 Dutch organic goat

Prices as of September 2026 at Organic Life Start. All formulas meet EU/UK infant formula regulations.

Kendamil Goat Formula

Kendamil Goat First Infant Milk
Made in Kendal, England, UK - Family-owned since 1962
  • Whole A2 goat milk as first ingredient (not skim milk)
  • No palm oil, no fish oil, no soy
  • Plant-based DHA from marine algae
  • Coconut oil as primary fat source
  • Contains GOS prebiotics for gut health
  • HMOs (Human Milk Oligosaccharides) added
$60.60
per 800g can
Shop Kendamil Goat

Kendamil stands out from every other goat formula on this list because it uses whole goat milk as the first ingredient. Most competitors use skim goat milk and then add vegetable oils back in. Kendamil keeps the natural milk fat, which preserves fat-soluble vitamins and creates a creamier formula.

The no-palm-oil philosophy is another key differentiator. Palm oil, while common in baby formulas, can form insoluble calcium soaps in the gut, leading to harder stools. Kendamil uses coconut oil and rapeseed oil instead.

Kendamil Goat is available in three stages: Stage 1 (0-6 months), Stage 2 (6-12 months), and Stage 3 (12+ months).

Holle Goat Formula

Holle Goat Milk Formula
Made in Switzerland - Demeter biodynamic certified since 1933
  • Demeter biodynamic certification (strictest organic standard)
  • No palm oil in formula
  • Clean, minimal ingredient list
  • Available from Pre stage (newborn)
  • 5 stages available (Pre through Stage 4)
  • Trusted Swiss quality for 90+ years
$28.30
per 400g can
Shop Holle Goat

Holle is the gold standard for organic goat formula. Their Demeter biodynamic certification goes beyond regular organic - it requires sustainable farming practices, animal welfare standards, and minimal processing. If organic certification is your top priority, Holle is the clear choice.

Holle Goat is unique in offering a Pre stage specifically designed for newborns from day one, plus stages 1 through 4 - the widest stage range of any goat formula brand. The 400g can is smaller than competitors, which means a higher per-ounce cost, but many parents appreciate being able to try it without committing to a large can.

Available stages: Holle Goat Pre, Stage 1, Stage 2, Stage 3, and Stage 4.

Holle also offers a Dutch Goat line manufactured in the Netherlands with EU organic certification: Dutch Goat Stage 1, Stage 2, and Stage 3.

HiPP Dutch Goat Formula

HiPP Dutch Goat Milk Formula
Made in the Netherlands - HiPP organic quality since 1932
  • EU organic certified goat milk
  • Patented GOS/FOS prebiotic blend
  • Contains natural lactic acid cultures
  • Best price per ounce among goat formulas ($1.31/oz)
  • Large 800g can for better value
  • Backed by HiPP's 90+ years of formula expertise
$36.85
per 800g can
Shop HiPP Goat

HiPP Dutch Goat offers the best value per ounce of any goat formula at $1.31/oz, making it the most affordable way to feed your baby goat milk formula long-term. The large 800g can means fewer orders and less waste.

What sets HiPP apart is their prebiotic system. The patented GOS/FOS blend mimics the oligosaccharides found in breast milk, supporting healthy gut bacteria development. Combined with natural lactic acid cultures, HiPP Goat provides the most comprehensive digestive support of any goat formula on this list.

The trade-off: HiPP Dutch Goat does contain palm oil (organic palm oil, specifically). If avoiding palm oil is important to you, look at Kendamil or Holle instead.

Available stages: Stage 1, Stage 2, and Stage 3.

Nannycare Goat Formula

Nannycare Goat Milk Formula
Made with New Zealand goat milk - NANNYcare brand
  • New Zealand grass-fed goat milk
  • GOS and FOS prebiotics included
  • Large 900g can (biggest on this list)
  • One of the first goat formulas on the market
  • Naturally gentle protein profile
  • Well-established brand with loyal parent following
$59.65
per 900g can
Shop Nannycare

Nannycare was one of the first goat milk formulas available internationally, and their New Zealand sourcing is a genuine differentiator. New Zealand goats are predominantly grass-fed, and the country's dairy standards are among the strictest in the world.

The 900g can is the largest on this list, which helps offset the premium price - per ounce, Nannycare works out to $1.88/oz, competitive with Kabrita and significantly cheaper per ounce than Kendamil.

Available stages: Stage 1, Stage 2, and Stage 3.

Kabrita Goat Formula

Kabrita Goat Milk Formula
Made in the Netherlands - Ausnutria brand
  • Dutch goat milk with gentle processing
  • Plant-based DHA from algae (no fish oil)
  • Contains GOS and FOS prebiotics
  • Added beta-palmitate for softer stools
  • Available through US retail channels
  • Widely recognized brand in the US market
$53.00
per 800g can
Shop Kabrita

Kabrita is probably the most recognized goat formula brand in the US market. Their Dutch goat milk formula uses plant-based DHA from algae rather than fish oil, which is a plus for parents concerned about fishy smell or taste. The added beta-palmitate is designed to help form softer stools.

Kabrita positions itself as the "gentle" goat formula, and their marketing focuses heavily on digestive comfort. The price point ($53.00/800g) puts it in the middle of the goat formula range.

Available: Kabrita Stage 1 and Kabrita Stage 2.

How to Choose the Right Goat Formula: Decision Guide

Match Your Priority to the Right Brand

If you want no palm oil + whole milk:
Choose Kendamil Goat ($60.60) - the only whole goat milk formula without palm oil
If organic certification is #1:
Choose Holle Goat ($28.30) - Demeter biodynamic, the strictest organic standard
If you want the best value per ounce:
Choose HiPP Dutch Goat ($36.85/800g = $1.31/oz) - organic and most affordable
If you want prebiotics + organic:
Choose HiPP Dutch Goat - only organic goat formula with GOS/FOS prebiotics
If you prefer New Zealand sourcing:
Choose Nannycare ($59.65/900g) - grass-fed NZ goat milk
If you want plant-based DHA (no fish):
Choose Kendamil Goat or Kabrita - both use algae-based DHA
If budget is the main concern:
Choose Holle Goat ($28.30/400g) or HiPP Dutch Goat ($36.85/800g) - both under $40
If your baby is a newborn (0-3 months):
Consider Holle Goat Pre - the only goat formula with a dedicated Pre stage

Goat Formula Stages Explained

Stage 1 (0-6 Months) - First Infant Milk

Stage 1 goat formula provides complete nutrition from birth. It can be used as the sole source of nutrition for newborns and infants up to 6 months. The whey-to-casein protein ratio is optimized for young digestive systems, and all essential vitamins and minerals are present at levels designed for rapid early growth.

Stage 2 (6-12 Months) - Follow-On Milk

Stage 2 is designed for babies starting solid foods around 6 months. It has slightly higher protein and iron content to support more active, growing babies. Stage 2 complements solids - it does not replace them. Some parents stay on Stage 1 until 12 months, which is perfectly fine if your baby is thriving.

Stage 3 (12+ Months) - Toddler Milk

Stage 3 is optional. After 12 months, toddlers can drink regular whole goat milk or cow milk. However, Stage 3 formulas offer enhanced fortification (more iron, vitamins D and C, omega-3) that plain milk does not provide. Many parents use Stage 3 as a nutritional safety net during the picky-eating toddler phase.

Stage Pre & Stage 4

Only Holle offers a Pre stage - an ultra-gentle formula specifically for newborns in their first weeks. Holle Stage 4 extends to 24+ months for families who want continued formula support into the second year.

Popular Goat Baby Formula Brands

Safety, Preparation & Storage

How to Prepare Goat Milk Formula

  1. Wash hands thoroughly with soap and water
  2. Boil fresh water and let it cool to approximately 70°C (158°F) - hot enough to kill bacteria, cool enough to preserve nutrients
  3. Pour the correct amount of water into a sterilized bottle
  4. Add the exact number of scoops specified on the can (always use the scoop provided with that specific formula)
  5. Secure the cap and shake or swirl until fully dissolved
  6. Cool to feeding temperature under running water
  7. Test on your inner wrist before feeding - it should feel lukewarm, not hot

Important: Never add extra scoops to make formula "stronger" or dilute with extra water. The powder-to-water ratio is carefully calculated. Changing it can be dangerous for your baby.

Storage Guidelines

  • Prepared formula: safe for 2 hours at room temperature, up to 24 hours in the refrigerator
  • Opened powder: use within 3-4 weeks, store in a cool dry place
  • Unopened cans: check the expiration date, store away from heat and direct light
  • Never reuse leftover formula from a feeding - discard any formula your baby did not finish

Frequently Asked Questions About Goat Milk Baby Formula

For some babies, yes. Goat milk naturally contains A2 beta-casein protein which forms softer, smaller curds during digestion compared to the A1 protein in most cow milk. The fat globules in goat milk are also naturally smaller, giving digestive enzymes more surface area to work with. However, responses vary - some babies do noticeably better on goat formula, while others show no difference.

No. Goat and cow milk proteins share significant structural similarity, and most babies with CMPA will also react to goat milk. If your baby has a diagnosed cow milk protein allergy, you need an extensively hydrolyzed formula (like HiPP Comfort or Aptamil Pepti) or an amino acid formula. Always consult your pediatrician.

By price per ounce, HiPP Dutch Goat at $1.31/oz ($36.85/800g) is the most affordable goat formula. Holle Goat is $28.30 per can, but the can is only 400g, making it $2.01/oz. For monthly cost comparison: HiPP Dutch Goat costs approximately $150-180/month, while Kendamil Goat runs about $240-300/month.

Yes. Stage 1 goat formula from any of the brands on this page provides complete nutrition from day one. It can be used as the sole source of nutrition for newborns. Holle also offers a "Pre" stage specifically designed for the first weeks of life. All goat infant formulas sold in Europe must meet the same strict EU nutritional standards as cow milk formulas.

Slightly, yes. Goat formula has a mildly different taste compared to cow milk formula, though modern processing minimizes any strong "goaty" flavor. Most babies transition smoothly. If you are switching from cow milk formula, try mixing the two formulas gradually over 5-7 days to help your baby adjust.

Some are, some are not. Holle Goat holds Demeter biodynamic certification (the highest organic standard), and HiPP Dutch Goat is EU organic certified. Kendamil Goat, Nannycare, and Kabrita are not certified organic, though they may still use high-quality sourcing practices. All formulas, organic or not, must meet the same EU nutritional and safety standards.

Kendamil Goat and Holle Goat (both Swiss and Dutch lines) are palm oil free. Kendamil uses coconut oil and rapeseed oil instead, while Holle uses sunflower and rapeseed oils. HiPP Dutch Goat, Nannycare, and Kabrita all contain palm oil (organic palm oil in HiPP's case).

Yes, combo feeding with goat formula and breast milk is perfectly safe. Always prepare the formula separately first according to package instructions, then you can mix it with expressed breast milk if desired. Never use breast milk in place of water to prepare formula powder - this creates a dangerously concentrated mixture.

Three factors drive the cost: (1) goat milk is scarcer - goats produce less milk per animal than cows, (2) goat herds are smaller and more expensive to maintain, and (3) production volumes are lower, which means less economy of scale. Expect to pay 30-60% more for goat formula compared to a similar-quality cow milk formula. HiPP Dutch Goat at $36.85 is the most budget-friendly option.

Goat formula is not lactose-free. Both goat and cow milk formulas contain lactose as their primary carbohydrate. True lactose intolerance is extremely rare in infants - most babies who seem to struggle with lactose actually have a temporary lactose overload or cow milk protein sensitivity. If your pediatrician confirms lactose issues, look at lactose-free formula options instead.

Last updated: September 2026. All prices reflect current Organic Life Start pricing and may change. This guide is for informational purposes only and is not medical advice. Always consult your pediatrician before switching your baby's formula.

Trustpilot TrustScore 4.94,008 reviews